Golden Apple Awards

logo

Friday, January 26, 2018

From an educational perspective, this is one of the most exciting nights of the year! At this event, each K-12 public school’s Teacher of the Year is recognized, five teachers are named as finalists, and vignettes showcasing each finalist’s teaching methods are shown. Finally, one Teacher of the Year is named Escambia County’s Teacher of the Year. A special thank you to Sue Straughn, WEAR ABC 3 News for hosting the 32nd annual Golden Apple Awards and to WSRE TV for their video production services in support of this event.

Top 5 Teacher of the Year Finalists






2016-2017 Partners

Presenting Partners

  • AFCEA “Blue Angels Pensacola Chapter”
  • CFEF
  • Naval Aviation Museum Foundation
  • Navy Federal Credit Union
  • Sandy Sansing
  • Studer Foundation

Innovation Partners

  • Dr. Robert Hoyt & Dr. Ann Yoshihashi
  • Charles & Janet Khan
  • The Kugelman Foundation
  • Dr. Nancy N. Maloy

Discovery Partners

  • AT&T
  • Cox Communications
  • Gulf Power
  • International Paper
  • Optimist Club of West Pensacola
  • Pen Air Federal Credit Union
  • Whataburger

Inspiration Partners

  • Beggs & Lane RLLP
  • Clark Partington
  • Dag Architects
  • Firehouse Subs
  • Florida Prepaid College Board
  • Jimmy John’s
  • David & Melissa Lister
  • Northwest Florida Chapter Florida Credit Union
  • Thompson Briggs

Imagination Partners

  • Blue Angel Music
  • Edwards Roofing Co.
  • Hancock Bank
  • Stoa Architects
  • Pete Moore Automotive
  • Suntrust
  • ABC WEAR
  • WFGX
  • Robert Ammann
  • Carpet Creations of Florida
  • Columbia Southern University
  • Bill & Khari Dagnall
  • Thomas A. Greek
  • Oren International
  • Panhandle Grading & Creations of Florida
  • Schmidt’s Music
  • Annette Smith
  • Pam Thompson
  • Mary C Williams

Ambassador Partners

  • APS Waste Services
  • Alan E. Adkins D.D.S.
  • Laverne and Dick Baker
  • Bank of America
  • Bank of America Employee Giving Campaign
  • Bingo Paradise
  • Patricia Cazenavette
  • Copy Products Company
  • Dell
  • Mark Downey & Associates
  • Julie Dyson
  • Preben and Gail Ebbesen
  • Sandy Edwards
  • Elite Mechanical Systems
  • Four Star Drywall
  • G.T. Fleet Service and Repair
  • Griffith Realty
  • Hawes and Company
  • Henry Company Homes
  • Humber-Garrick Consulting
  • Kristie Kelley
  • Kelley’s Custom Homes
  • Leon Environmental
  • Nathan Leonard
  • Master Insulation
  • McLemore Electric
  • Bill & Lori Menke
  • Morette Company
  • Nelson Plumbing
  • PanMember Services
  • Premier Engineering Group
  • James D. Prim
  • Louis K. Rosenbloum P.A.
  • Saltmarsh, Cleaveland, & Gund
  • Michelle Salzman
  • Sequel Electric Company
  • Southern Homes Realty
  • Systems specialists
  • University of West Florida
  • Valic

In-Kind Partners

  • Advantage Audio Visual
  • Herff Jones
  • Southern Floral Traditions
  • University of West Florida
  • Arbys
  • Office Depot, Office Max

_

  • Stone’s Studio
  • WSRE

Thanks to Our Partners